Members of the Town team
Björn's Kin

Kung Björn
King
Role: Tillhör - De äldste
Home: The Lawman farm*

Sussi björnkona
Role: King Björns consort
Home: The Lawman farm

Oscar Björnson
Role: King Björns firstborn
Home: The Lawman farm

Skrivarkona Reidun
Role: King Björns sister
Home: The Lawman farm

Skrivare Birger
Scribe
Role: Town scribe
Home: The Lawman farm

Peder Hövitsman
Role: King Björns nephew
Home: The Lawman farm

Silla Sara
Role: King Björns niece
Home: The Lawman farm

Andreas Fataburgare
Role: King Björns nieces betrothed
Home: The Lawman farm

Sofia oscarskona
Role: KingsBjörns firstborns consort
Home: The Lawman farm

Hasse Styrare
Styrare

Christine händig
Role: Ansvarig Hantverkshuset
Home: The Lawman farm
The Council

Lena pungfru
Pursemistress
Role: Craftsman
Home: Långhusfedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats C

Byfogden Ralph
Bailiff
Role: Village bailiff, Construction worker, part of the ship team
Home: Konefedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

"Tusse"
Sy- och bärnstenskone
Role: Delägare i Gråfedet med Rådsfrun. Tailor
Home: Gråfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats E

Elin pottemakerska
Stavkvinna (har tankar om stadens styre)
Role: journeyman ceramic, Tailor
Home: The Merchant Farm
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Erik Gegen
Hövidsman
Role: Hövidsman till King Björn, Craftsman, part of the ship team
Home: Långhusfedet*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats C

Guld Micke
Micke Filur
Role: master MetallCraftsman, goldsmith and ledungsdräng
Home: Rödskäggsfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Jens gjutare
Lawman & Budkarl
Role: Section leader The Village community / Construction worker, Craftsman metall
Home: Vanfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Knud hönsafäktare
Hövidsman
Role: journeyman ( Ull and laxskinn)
Home: The Tanner Farm
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats C

Rådsfrun
Rådsfrun
Role: Bykvinna/Åldermor,
Home: Gråfedet*
Work at: Pilegården
Nobleman

Thore
Role: Noble man of Viken
Home: Tinghöll

Björnklo - emiritus
Role: Noble man of Svitjod
Home: Tinghöll

Mundlifare
Role: Nobel man of Ale
Home: Tinghöll
Free man/woman

Jenny Väverska

Bengt Skinnare
Role: Skinnare, Archery på resande fot
Home: The Tanner Farm*

Nette
Role: Trader and tailor
Home: Skrivarefedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats E

Uzi bågskytte
Role: Honorary member / Archer and axe thrower, Craftsman
Home: The pit house*

Sko-Uffe
Role: Torghane, Cobbler
Home: The Town Square*

Rödskägg
Role: Ledungsdräng
Home: The Town Square*

Hedin timmerman
Role: Honorary member
Home: The Merchant Farm

Lena ordfäktare
Role: Craftsman and merchant, Shieldmaiden
Home: The Town Square

Rödskäggskone
Role: Tailor
Home: The Town Square*

Pål hantverkare
Role: Craftsman, Handelsman
Home: The Town Square
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Mäster Olov Åldersman
Role: Elder and master
Home: The Lawman farm
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Spigget
Role: Hövidsman, Fisherman, part of Båtslaget
Home: Spiggafedet*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats C

Åsa sykone
Role: Craftsman and merchant
Home: The Town Square
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Anneli
Role: Hantverks- and Tailor
Home: Pilefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Den lugne
Role: Fisherman
Home: The Town Square*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats C

Fredric småskägg
Role: Craftsman, Construction worker
Home: Pilefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Ingeborg
Role: Tailor, Gruppansvarig Mat-gruppen
Home: Spiggafedet*
Work at: The Bakery Farm
Selling at: Torget plats D

Killian den Tuffe

Ylva pottemakerska
Role: journeyman ceramic
Home: Pottefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

"Nicke"
Role: Tailor, training Archery, daughter of Tusse
Home: Gråfedet

"Sigge"
Role: son of Elin baker
Home: The Town Square

Anette Väverska
Role: Tailor, consort of Jens gjutare
Home: Vanfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Eira Smedkone
Role: Section leader The Village communitys Bågskyttar, gräsflätning/coiling, örtafru, Craftsman silversmide (smycken)
Home: Mjödfedet*
Work at: Pilegården

Elin Jensdottir
Role: daughter of Jens gjutare + Anette
Home: Vanfedet

Emmchen
Role: Textil- and Tailor
Home: Rödskäggsfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Erik Segersäll
Role: firstborn son of Fredrik A-J, training Archery
Home: The Town Square

Fjun Vidar
Role: son of Fredric småskägg o Annelie småskäggskone
Home: Pilefedet

Flitkone
Role: training till Craftsman
Home: Tvärfedet

Ge hopp Johanna
Home: Pottefedet
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Hönsafrun
Role: Hönsafru o consort of Knud hönsafäktare, Ulltillverkning
Home: The Town Square
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats E

Johan Knivmakare
Role: Archery, Ledungsdräng, knivmakare, Träsnidare
Home: Skrivarefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Kerstin väverska
Role: Craftsman
Home: The Town Square

Kiin bakerska
Role: Tailor,baker, cook
Home: The Bakery Farm
Work at: The Bakery Farm
Selling at: Torget plats D

Kone
Role: Tailor / Vistas på Vanfedet
Home: Vanfedet

Ledungsdräng
Role: BåtConstruction worker, husConstruction worker, Archery, training Ledungsdräng
Home: Tvärfedet*

Lill-Alma
Role: daughter of Elin baker
Home: The Town Square

Lill-Embla
Role: daughter of Fredric småskägg o Anneli småskäggskone
Home: Pilefedet

Lill-Idun
Role: daughter of Ingela på Vanfedet
Home: Vanfedet

Lill-Tova
Role: daughter of Gilleskarl Pål o Åsa Tailor
Home: The Town Square

Lukasz smed
Role: Byns vapensmed + knivmakare
Home: The Smithy*

Morina

Nina Jensdottir
Role: daughter of Jens gjutare and Anette
Home: Vanfedet

Petter Byggarlärling
Role: Construction worker i training
Home: Tölpafedet*

Ragnar handelsman
Role: Metallhantverk, bärnsten, ledungsdräng
Home: The Bakery Farm
Work at: The Bakery Farm
Selling at: Torget plats D

Skald
Role: Skald and Sagoberättare (master)
Home: Tinghöll

Store
Role: Archery, Ledungsdräng,
Home: The Town Square

Swanahilda
Role: Örtafru, Archery
Home: Mjödfedet*
Work at: Pilegården

Tim gjutarlärling
Role: firstborn son of Jens silvergjutare and Anette
Home: Vanfedet

Åsa Hyggekone
Role: Renoverar and vistas i Timmermansboden=Hönsafedet, Tailor
Home: Timmermansfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats E
Bryte

Terissa syerske
Role: klädsömnad, broderi, brickvävning, nålbindning/At the village's disposal
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats E

Fataburga
Role: At the village's disposal
Home: The Town Square

Fatardottir
Role: At the village's disposal, daughter of Fataburga Fredrik
Home: The Town Square

Fatarkone
Role: At the village's disposal, consort of Fataburga Fredrik
Home: The Town Square

Fatarson
Role: At the village's disposal, son of Fataburga Fredrik
Home: The Town Square

Fredde
Role: At the village's disposal
Home: The Town Square

Livtrasan
Role: Sy- and Craftsman, Archery /At the village's disposal
Home: The Town Square

Lotta Kraftkone
Role: Tailor / At the village's disposal
Home: The Town Square
Serf

Anders Snidare
Role: Serf of King Björn
Home: The Merchant Farm
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Annika sykone
Role: Serf of Micke Filur and Emmchen, Tailor
Home: Rödskäggsfedet

Byggarlärling
Role: Serf of Ralph Village bailiff ; Construction worker
Home: Konefedet

Felii

Gimli
Role: Serf of Ledungsdräng Micke Filur
Home: Rödskäggsfedet

Iselin träl
Role: Serf of Stavkvinna Elin
Home: The Town Square

Jessica träl
Role: Serf of Helen"Ingeborg" and Spigget
Home: Spiggafedet

Klokkone
Role: Serf of King Björn
Home: The Merchant Farm
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Mats träl
Role: Serf of Kiin and Ragnar på Bagaregården

Maxine träl
Role: Serf of Fredric småskägg and Anneli
Home: Pilefedet

Mia
Role: Serf of Maria hönsafru and Knud hönsafäktare, Tailor
Home: The Town Square

Nisse
Role: Serf of Sko-Uffe, training läderhantverk
Home: The Town Square

Noah träl
Role: Serf of Emmchen
Home: Rödskäggsfedet

Raffay träl
Role: Serf of Budkarl Jens gjutare o Anette väverska
Home: Vanfedet

Rebecc'
Role: Serf of Anneli småskäggskone o Fredric småskägg, Tailor
Home: Pilefedet

Richard träl
Role: Serf of Budkarl Jens gjutare and Annette väverska
Home: Vanfedet

Roger träl
Role: Serf of Helen "Ingeborg" o Spigget
Home: Spiggafedet

smirnoff
Role: Serf of Ralph Village bailiff, Whelp-holder
Home: Konefedet

Theo träl
Role: Serf of Thomas Skalden
Home: Gråfedet

Träl-Ella
Role: Serf of Stavkvinna Elin
Home: The Town Square

Träl-Ove
Role: Serf of Stavkvinna Elin
Home: The Town Square

Vendela träl
Role: Serf of Johan knivmakare and Nette Tailor
Home: Skrivarefedet