Vem är Byalaget

Medlemmar i Byalaget i Fotevikens vikingastad

Björns Ätt

Kung Björn
Kung
Roll: Tillhör - De äldste
Tomt: Lagmansgården*

Sussi björnkona
Roll: Kung Björns Gemål
Tomt: Lagmansgården

Oscar Björnson
Roll: Kung Björns förstfödde
Tomt: Lagmansgården

Skrivarkona Reidun
Roll: Kung Björns syster
Tomt: Lagmansgården

Skrivare Birger
Skrivare
Roll: Stadsskrivare
Tomt: Lagmansgården

Peder Hövitsman
Roll: Kung Björns systerson
Tomt: Lagmansgården

Silla Sara
Roll: Kung Björns systerdotter
Tomt: Lagmansgården

Andreas Fataburgare
Roll: Kung Björns systerdotters trovän
Tomt: Lagmansgården

Sofia oscarskona
Roll: KungsBjörns förstföddes gemål
Tomt: Lagmansgården

Hasse Styrare
Styrare

Christine händig
Roll: Ansvarig Hantverkshuset
Tomt: Lagmansgården
Rådet

Lena pungfru
Pungmästar FRU
Roll: Byns Nyckelpiga, Hantverkskone
Tomt: Långhusfedet*

Byfogden Ralph
Byfogde
Roll: Byfogde, Hantverkare, Guide
Tomt: Konefedet*

"Budfrun"
Byfru / Budfru
Roll: Sektionsansvarig (Byalaget), Mäster skrivare
Tomt: Gråfedet*

"Tusse"
Sy- och bärnstenskone
Roll: Delägare i Gråfedet med Budfrun. Sykone
Tomt: Gråfedet*

Elin bakerska
Stavkvinna (har tankar om stadens styre)
Roll: Utbildning till pottemakerska, Sykone
Tomt: Tvärfedet*

Erik Gegen
Hövidsman
Roll: Hövidsman till Kung Björn, Hantverkare, ingår i båtlaget
Tomt: Långhusfedet*

Knud hönsafäktare
Hövidsman
Roll: Hantverkare ( Ull och laxskinn)
Tomt: Torget

Micke Filur
Micke Filur
Roll: Metallhantverkare, Guldsmed och ledungsdräng
Tomt: Rödskäggsfedet*
Nobleman

Thore
Roll: Noble man of viken
Tomt: Tinghöll

Björnklo - emiritus
Roll: Noble man of Svitjod
Tomt: Tinghöll
Fri man/kvinna

Jenny Väverska

Bengt Skinnare
Roll: Skinnare, Bågskytte o Guide
Tomt: Garvaregården*

Nette
Roll: Handelskone och sykone
Tomt: Skrivarefedet*

Uzi bågskytte
Roll: Hedersmedlem / Bågskytte och yxkastare, Hantverkare
Tomt: Gropahuset*

Holger fiskare
Roll: fiskare , fiskrökeri och slavhandlare
Tomt: Garvaregården

Sko-Uffe
Roll: Torghane, Skomakare
Tomt: Torget*

Rödskägg
Roll: Ledungsdräng
Tomt: Torget*

Hedin timmerman

Lena ordfäktare
Roll: Hantverks- och Köpekone, Ledungskone
Tomt: Torget

Rödskäggskone
Roll: Sykone
Tomt: Torget*

Pål hantverkare
Roll: Hantverkare, Handelsman
Tomt: Torget

Mäster Olov Åldersman
Roll: Ålderman och mäster
Tomt: Lagmansgården

Spigget
Roll: Hövidsman, Fiskare
Tomt: Spiggafedet*

Åsa sykone
Roll: Hantverks- och Köpekone
Tomt: Torget

Småskäggskone Anneli
Roll: Hantverks- och sykone
Tomt: Pilefedet*

Den lugne
Roll: Fiskare
Tomt: Torget*

Fredric småskägg
Roll: Hantverkare, Byggare
Tomt: Pilefedet*

Ingeborg
Roll: Sykone, Gruppansvarig Mat-gruppen
Tomt: Spiggafedet*

Killian den Tuffe
Tomt: Torget

Ylva pottemakerska
Roll: Hantverkskone (keramik)
Tomt: Pottefedet*

"Nicke"
Roll: Sykone, utbildning bågskytte
Tomt: Gråfedet

"Sigge"
Roll: Son till Patrik byggare o Elin bakerska
Tomt: Tvärfedet

Eira Örtfru
Roll: Örtafru, bågskytte , Hantverkskone silversmide (smycken)
Tomt: Hyntingefedet*

Emmchen
Roll: Textil- och sykone
Tomt: Rödskäggsfedet*

Erik Segersäll
Roll: Förstfödde son till Fredrik A-J, utbildning bågskytte
Tomt: Konefedet

Ge hopp Johanna
Tomt: Pottefedet

Hönsafrun
Roll: Hönsafru o gemål till Knud hönsafäktare, Ulltillverkning
Tomt: Torget

Johan Knivmakare
Roll: Bågskytte, Ledungsdräng, knivmakare, Träsnidare
Tomt: Skrivarefedet*

Kerstin väverska
Roll: Hantverkskone
Tomt: Torget

Lill-Alma
Roll: Dotter till Elin bakerska o Patrik Byggare
Tomt: Tvärfedet

Lille John
Roll: Byggare, Låskarl
Tomt: Tölpafedet*

Lukasz smed
Roll: Byns vapensmed + knivmakare
Tomt: Smedjan*

Micke rödöga
Roll: lärling metallhantverk
Tomt: Smedjan

Morina
Tomt: Torget

Patrik byggare
Roll: Byggare, träsnide
Tomt: Torget*

Petter Byggare
Roll: Byggare i utbildning
Tomt: Tölpafedet*

Swanahilda
Roll: Örtafru, bågskytte
Tomt: Hyntingefedet

Thomas Skalden
Roll: Skald och Sagoberättare
Tomt: Tinghöll
Bryte

Terissa syerske
Roll: klädsömnad, broderi, brickvävning, nålbindning
Tomt: Köpmansgården

Livtrasa
Roll: Sy- och hantverkskone
Tomt: Torget
Träl

Fredde
Roll: Träl till Ylva pottemakerska
Tomt: Pottefedet

Leo
Roll: Träl till Nette o Johan Knivmakare, Träsnide, Byggare
Tomt: Skrivarefedet

Mia
Roll: Träl till Maria hönsafru och Knud hönsafäktare, sykone
Tomt: Torget

Nisse
Roll: Träl till Sko-Uffe, utbildning läderhantverk
Tomt: Torget

Rebecc'
Roll: Träl till Anneli småskäggskone o Fredric småskägg, Sykone
Tomt: Pilefedet

smirnoff
Roll: Träl till Byfogden Ralph, Glyttahållare
Tomt: Konefedet
Skapad 2011 av MKB